Gunnar Söderberg
Arbetsrätt för chefer, Tala som ett proffs, Arbetsmiljö för chefer

Arbetsrätt för chefer
Arbetsrätt för chefer är en utbildning som ger chefer grundläggande förståelse för arbetsrätten och hur den påverkar ledarskapet i vardagen. Kursen tar upp vanliga situationer där chefer behöver fatta beslut – till exempel vid anställning, förändring, konflikter och avslut. Fokus ligger på att ge chefer trygghet i vad som gäller, när man behöver agera och när man bör ta hjälp. Utbildningen genomförs med praktiska exempel och reflektion i grupp.
Tala som ett proffs
Tala som ett proffs är en utbildning i retorik för dig som vill påverka, övertyga och skapa förtroende i professionella sammanhang. Kursen passar chefer, ledare och andra roller där det du säger – och hur du säger det – gör skillnad. I många roller förväntas du tala inför andra: leda möten, presentera beslut, hålla föredrag eller kommunicera i förändring. Tala som ett proffs ger dig verktyg för att göra detta med större tydlighet, trygghet och genomslag. Utbildningen utgör från klassisk och modern retorik och kopplas till verkliga situationer i arbetslivet. Du arbetar med struktur, budskap, röst, närvaro och publikkontakt – alltid med fokus på att påverka på ett professionellt sätt.
Kursen innehåller praktiska övningar och reflektion, men genomförs i grupp för att skapa lärande genom feedback, perspektiv och gemensam träning.
Kursdatum sätts upp efter önskemål, vänligen maila intresseanmälan till:
Mail: [email protected]
Tel: 0761 – 44 41 52